TRENING AUTOGENNY

Trening autogenny (Schultza) to popularna technika relaksacyjna oparta na autosugestii. Metoda ta przeznaczona jest dla zdrowych ludzi przede wszystkim w celu zmniejszenia poziomu stresu oraz zapobieganiu wypaleniu.

Trening autogenny najlepiej jest zacząć praktykować w grupach pod okiem wyszkolonego trenera w ramach 6 – 8 tygodniowego kursu. Podczas sesji trener powtarza krótkie, proste zdania tak, aby wpłynąć na wegetatywny układ nerwowy, który reguluje funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie.

Celem kursu jest opanowanie przez uczestników ćwiczeń, aby później mogli sami metodę zastosować i wprowadzać się w stan głębokiego relaksu bez pomocy z zewnątrz.

TRENING JACOBSONA

Trening Edwarda Jacobsona, czyli progresywny relaks mięśni jest metodą, w której stan głębokiego relaksu całego ciała osiąga się przez celowe i świadome napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni. Celem tej metody jest obniżenie napięcia mięśni do normalnego poziomu poprzez bardziej intensywne odczuwanie własnego ciała.

Trening Jacobsona najlepiej jest nauczyć się w grupach pod okiem trenera PMR podczas 6-8 tygodniowego kursu. Podobnie jak w treningu autogennym celem kursu jest, aby uczestnik po jego zakończeniu był w stanie sam osiągnąć stan rozluźnienia wszędzie tam, gdzie zechce (również w miejscu pracy np.: przy biurku) bez żadnej ingerencji z zewnątrz.