MEDYCYNA STRESU

HORMONY STRESU

Każda reakcja stresowa wywołuje pewną odpowiedź hormonalną w organizmie. W stresie ostrym poziom adrenaliny znacząco się podwyższa, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za przejście organizmu w stan ”walki lub ucieczki”. Inaczej wygląda sytuacja ze stresem chronicznym. Tutaj hormonem przodującym jest kortyzol, którego w zależności od długości trwania oraz natężenia sytuacji stresogennej może być w organizmie za dużo lub za mało. Gdy kortyzolu (ale i również adrenaliny) jest za mało, wtedy możemy podejrzewać tzw. syndrom wyczerpania nadnerczy wywołany przez długotrwały chroniczny stres.

SEROTONINA & CO.

Innymi ważnymi hormonami i neuroprzekaźnikami związanymi z człowiekiem w stresie są: DHEA (hormon młodości), dopamina (hormon motywacji), serotonina (hormon szczęścia), glutamat i GABA (hormon spokoju) oraz melatonina (hormon snu).

W mojej praktyce oferuje najnowocześniejsze badania diagnostyczne większości wymienionych hormonów oraz neurotransmiterów z moczu, oraz ze śliny. Analiza ich poziomu bardzo ułatwia dobór odpowiedniej terapii. Przy stwierdzonych niedoborach pacjent zażywa preparaty z aminokwasami (bo to również z nich syntezowane są hormony) wraz z innymi niezbędnymi substancjami odżywczymi (np.:wit B6, magnez czy co-enzym Q10) nazywanymi ko-faktorami, bez których synteza wyżej wymienionych hormonów nie byłaby możliwa.