MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA

Mitochondria to ”elektrownie” naszych komórek. Są tak ważne dla życia komórki, którą zaopatrują w energię, że to one decydują o jej śmierci. Tak, dobrze przeczytałeś, to mitochondria decydują o śmierci komórki. Od poprawnego funkcjonowania mitochondriów zależy więc nasze zdrowie, witalność, siła i energia.

ZESTRESOWANE KOMÓRKI

Podczas produkcji energii (ATP) powstają najwięksi ”wrogowie” komórek czyli wolne rodniki. Przy pewnej ich ilości organizm sam sobie rodzi z ich neutralizacja za pomocą substancji znanych Ci jako antyoksydanty. Natomiast, gdy liczba wolnych rodników się zwiększy to organizm może nie być w stanie się z nimi uporać. Wtedy pojawia się stres komórkowy nazywany właśnie stresem oksydacyjnym. Ten z kolei, powoduje osłabienie mitochondriów a co za tym idzie osłabienie komórek, potem tkanek a nawet i całych organów. W największym stopniu stres oksydacyjny dotyka narządów o największym zapotrzebowaniu na energię czyli: serce, wątrobę, mózg i mięśnie.

Przyczyn tego stanu jest wiele ale do najważniejszych można zaliczyć: chroniczny stres, leki, substancje chemiczne, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie elektromagnetyczne oraz złe nawyki żywieniowe.

Mitochondria, aby dobrze funkcjonowały przebuja następujących substancji: koenzymu Q10, witamin B2, B3, B12, D3 i C, kwasów tłuszczowych Omega-3, magnezu, selenu, cynku, chromu, manganu.

W mojej praktyce oferuje najnowocześniejsze badania diagnostyczne, które określają zaburzenia pracy mitochondriów, poziom stresu oksydacyjnego oraz nitrozacyjnego w organizmie a także poziom innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mitochondriów.