FITOTERAPIA

Stosowanie mieszanek ziołowych w stanach wyczerpania, wypalenia lub chronicznego stresu stosowane są od dawna. Co więcej, ich skuteczność czyli uspokajające i wyrównawcze właściwości potwierdzają liczne badania naukowe.

Napary z ziół czy suplementy zawierające ich wyciągi znakomicie nadają się do zastosowania w sytuacjach zaburzeń emocjonalnych ponieważ poza oddziaływaniem na strefy psychiczne, łagodzą również dolegliwości neurowegetatywne związane ze stresem takie jak stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego, przyspieszenie akcji serca, uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość.

Warto również dodać, że stosowanie ziół w walce ze stresem i wyczerpaniem wykazuje mniej skutków ubocznych w porównaniu z lekami alopatycznymi.

CHWASTY KONTRA STRES

Do jednych z najlepiej przebadanych roślin leczniczych jest dziurawiec, używany miedzy innymi w depresji oraz znana chyba przez wszystkich waleriana (kozłek lekarski) stosowana na uspokojenie oraz problemy ze snem. Badania naukowe potwierdzają, że ich skuteczność jest porównywalna, ze skutecznością syntetycznych antydepresantów czy leków uspokajających.

Inne, również skuteczne ”zioła antystresowe” to melisa, chmiel, męczennica, lawenda, głóg, żeń-szeń syberyjski czy kłącze tataraku. Naturalnie, lista ta nie jest kompletna.

W mojej praktyce sama komponuje mieszanki dla każdej osoby indywidualnie na podstawie wywiadu oraz towarzyszących symptomów.